Wrzesnia

1 obrazek
Wyszukiwarka
Opcje zaawansowane
50 obrazek
20 obrazek
Pomoc gminy dla podmiotów gospodarczych w lokalach gminnych
Dodano: 28-04-2020 | Orzechowska | wyświetleń: 407

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii, przeanalizowaliśmy sytuację przedsiębiorców korzystających z gminnych lokali użytkowych oceniając jaki wpływ na ich działalność ma trwająca epidemia. Gmina Września wynajmuje obecnie 46 lokale użytkowe (nie licząc placówek oświatowych), w tym: biura - 10 lokali, sklepy odzieżowe - 5, sklepy spożywcze - 4, inne sklepy - 2, gastronomia - 2, usługi medyczne - 3, usługi fryzjerskie - 3, usługi krawieckie - 3, inne usługi - 4, inne pomieszczenia – 10. W lokalach gminnych działa zaledwie 3% ogólnej liczby punktów usługowo-handlowych, które prowadzą działalność na terenie miasta i gminy, a pozostałe 97% działa w lokalach własnych lub wynajmowanych od prywatnych właścicieli. Sytuacja każdej z branż jest inna i w zupełnie inny sposób może odczuć skutki trwającej pandemii koronawirusa.
Zmniejszenie czynszu w lokalach gminnych ma marginalny wpływ na poprawę sytuacji firm usługowo-handlowych we Wrześni (97% to lokale prywatne, a nie gminne), pomimo to na podstawie analizy sytuacji wyodrębniliśmy trzy grupy przedsiębiorców:
1) firmy, które nie mogły prowadzić działalności z powodu obowiązywania częściowego lub całkowitego zakazu,
2) firmy, których obroty istotnie spadły z powodu epidemii, choć formalnie mogły prowadzić swoją działalność,
3) firmy, których sytuacja nie uległa istotnemu pogorszeniu.
W ostatnich dniach marca skierowaliśmy pierwsze propozycje obniżenia czynszu aż o 95% do tych przedsiębiorców, którzy nie mogli prowadzić działalności ze względu na wprowadzone zakazy np. gastronomia i usługi fryzjerskie. Przedsiębiorcom, których obroty spadły o co najmniej 30% zaproponowaliśmy obniżkę czynszu o 50% np. sklepy odzieżowe, pracownie krawieckie, punkty usługowe.
Dotychczas z ww. propozycji skorzystało 12 firm, kolejnych 8 zamierza złożyć lub uzupełnić wnioski o obniżkę czynszu w najbliższych dniach. Kilku przedsiębiorców nie zdecydowało się skorzystać z tej propozycji m. in. ze względu na utrzymanie swoich obrotów na normalnym poziomie pomimo epidemii.
W dniu 17 marca br. poinformowaliśmy wszystkich handlujących o zawieszeniu działalności targowiska miejskiego przy ul. Kościuszki we Wrześni, a 3 kwietnia br. przekazaliśmy informację, że za okres, w którym targowisko będzie nieczynne handlujący są całkowicie zwolnieni z tzw. opłaty targowej.


PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
 |  Dodano: 21-05-2020 | Jakub Goc
grafika