Wrzesnia

1 obrazek
30 obrazek

Maj 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
106 obrazek
108 obrazek
31 obrazek
105 obrazek
107 obrazek
101 obrazek
95 obrazek
96 obrazek
94 obrazek
97 obrazek
99 obrazek
100 obrazek
104 obrazek
102 obrazek
103 obrazek
2 obrazek
3 obrazek
4 obrazek
5 obrazek
Archiwum
Rozwój e-administracji
Dodano: 14-03-2019 | Joanna Mańkowska | wyświetleń: 214

Od 4 marca br. można składać wnioski o dowód osobisty z warstwą elektroniczną.

 

Co to jest e-dowód i jak może pomóc w e-administracji?


Dowód osobisty z warstwą elektroniczną tzw. e-dowód to wielofunkcyjny dokument, który jest bezpłatnym i bezpiecznym narzędziem do komunikacji obywatela z administracją i pozostałymi podmiotami. Ma on również służyć do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych. Nowe dowody są z zewnątrz podobne do obecnych, natomiast wewnątrz wbudowany jest chip, w którego pamięci są m. in. dane do identyfikacji osoby, zamieszczone w warstwie graficznej, w tym zdjęcie biometryczne. Nie zmieniają się dotychczasowe funkcje dowodu osobistego, tj. potwierdzanie tożsamości
i obywatelstwa oraz uprawnienie do przekraczania granic niektórych państw.


Co to jest profil osobisty, który powstaje przy e-dowodzie?


Profil osobisty to zestaw danych, zawierający imię (imiona), nazwisko, obywatelstwo, numer PESEL oraz datę i miejsce urodzenia, dzięki którym administracja publiczna może jednoznacznie zidentyfikować osobę korzystającą z usługi internetowej. Prawdziwość tych danych jest potwierdzana za pomocą certyfikatu identyfikacji i uwierzytelnienia zamieszczonego w warstwie elektronicznej dowodu osobistego podczas procesu uwierzytelniania do usługi na wybranej platformie. Najprościej mówiąc, e-dowód jest środkiem identyfikacji elektronicznej zwanym profilem osobistym posiadacza dowodu. Oznacza to, że może być wykorzystywany do uwierzytelnienia osoby w systemach teleinformatycznych w celu realizacji usług online. Przy użyciu e-dowodu możliwe jest zalogowanie się do platformy ePUAP, do strony http://obywatel.gov.pl oraz innych portali internetowych administracji publicznej. Profil osobisty jest zamieszczony w dowodzie osobistym każdej osoby mającej pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych czyli powyżej 13 roku życia.


W e-dowodzie jest możliwość zamieszczenia podpisu osobistego. Co to oznacza?


Podpis elektroniczny, zwany podpisem osobistym, to rozwiązanie analogiczne do używanego już zarówno w administracji, jak i w biznesie, kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Użycie podpisu osobistego wywołuje dla podmiotu publicznego taki sam skutek jak podpis własnoręczny. Każdy dokument elektroniczny wysyłany do urzędu można podpisać, używając do W przypadku podmiotu prywatnego podpisanie dokumentu podpisem osobistym wywoła ten sam skutek jak podpis własnoręczny, jeśli podmiot ten i posiadacz dowodu osobistego wyrażą na to zgodę. Certyfikat podpisu osobistego jest zamieszczany w dowodzie osobistym osoby, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych i przy składaniu wniosku o wydanie dowodu wyraziła zgodę na zamieszczenie tego certyfikatu.

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
 |  Dodano: 23-05-2019 | Joanna Mańkowska
grafika