Wrzesnia

1 obrazek
Wyszukiwarka
Opcje zaawansowane
50 obrazek
26 obrazek
Archiwum
Rosną koszty pozbywania się śmieci
Dodano: 29-04-2019 | Jakub Goc | wyświetleń: 696

Rosną koszty pozbywania się śmieci

Zgodnie z ustawą koszty wywozu śmieci, a także ich zagospodarowania gmina może pokrywać wyłącznie ze środków pochodzących z opłaty śmieciowej wnoszonej przez mieszkańców gminy.

Do 1 lipca 2013 roku  właściciel każdej posesji w Polsce podpisywał umowę z firmą odbierającą śmieci i zamawiał kosz dowolnej wielkości, według własnych potrzeb.
Również od lipca 2013 roku w całej Polsce właścicielami śmieci z budynków mieszkalnych stały się gminy i to one mają obowiązek wyłaniać w drodze przetargu  firmy odbierające śmieci. Następnie muszą je dostarczyć do ustalonych przez programy wojewódzkie instalacji odbierających śmieci. 
Nasza gmina jest przypisana do instalacji w Lulkowie (położonej w gminie Gniezno) wraz z wszystkimi gminami powiatu wrzesińskiego i gnieźnieńskiego.
Stawka „podatku śmieciowego” 
tzw. opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za jedną osobę na miesiąc 
w gminie Września wynosiła od lipca 2013 roku do kwietnia 2019 roku – 10 zł 
(w przypadku segregowania śmieci) oraz 15 zł 
(w przypadku niesegregowania).

Do 1 lipca 2013 roku  właściciel każdej posesji w Polsce podpisywał umowę z firmą odbierającą śmieci i zamawiał kosz dowolnej wielkości, według własnych potrzeb.Również od lipca 2013 roku w całej Polsce właścicielami śmieci z budynków mieszkalnych stały się gminy i to one mają obowiązek wyłaniać w drodze przetargu  firmy odbierające śmieci. Następnie muszą je dostarczyć do ustalonych przez programy wojewódzkie instalacji odbierających śmieci. Nasza gmina jest przypisana do instalacji w Lulkowie (położonej w gminie Gniezno) wraz z wszystkimi gminami powiatu wrzesińskiego i gnieźnieńskiego.Stawka „podatku śmieciowego” tzw. opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za jedną osobę na miesiąc w gminie Września wynosiła od lipca 2013 roku do kwietnia 2019 roku – 10 zł (w przypadku segregowania śmieci) oraz 15 zł (w przypadku niesegregowania).

 

Mieszkańcy naszej gminy „produkują” coraz więcej śmieci

Przyczyny wzrostu kosztów, a więc i opłaty za śmieci:

1. W 2013 roku średnia produkowanych odpadów na jednego mieszkańca miesięcznie wynosiła 23,79 kg, natomiast w 2018 roku wartośc ta wzrosła do 30,94 kg.

2. Od 1 lipca 2018 roku zgodnie z ustawą odbierane są z posesji osobno odpady BIOdegradowalne – łączny roczny koszt tej usługi (tj. odrębnego odbioru odpadów bio  z posesji, wyposażenia nieruchomości w pojemniki na te odpady oraz mycia pojemników) to kwota  ok. 950 tys. zł na rok.

3. Koszt zagospodarowania odpadów w 2013 roku (Bardo) wynosił 180,80 zł za tonę.
W późniejszych latach wzrosła cena za przyjęcie śmieci w Lulkowie – w roku 2017 opłata wynosiła: 264,60 zł za tonę; w roku 2018: 340,20 zł za tonę (od 2017 roku wzrost o 29%). 

Odbiór śmieci przez gminną spółkę PUK Września – został zlecony w wyniku przetargu na trzy lata (kwota 8,9 mln zł). Była to najkorzystniejsza oferta. Druga kolejna oferta została złożona na kwotę ponad  18,3 mln zł.

 

W dniu 28 marca 2019 roku Rada Miejska we Wrześni podjęła uchwałę zmieniającą wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Od maja br. stawka będzie wynosiła odpowiednio: 17 zł (w przypadku segregowania śmieci) oraz 22 zł (w przypadku niesegregowania).

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ